1. سایت کتاب خوون
  2. ساخت کتابخانه شخصی

ساخت کتابخانه شخصی

ساختن یک کتابخانۀ مجازی برای خودت

قفسه «کتاب‌خانۀ من» برای چیست؟
کتابخانۀ من آرشیوی از مجموعه کتاب‌های شخصی هر کاربر است که با انتخاب هر کتاب، آن اثر در یکی از  قفسه‌ها و حالات زیر قرار می‌گیرد:
خوانده‌ام: شامل کتاب‌هایی که تاکنون خوانده‌ام،
در حال خواندن: شامل کتاب‌هایی که هم‌اکنون در حال خواندن هستم و هنوز تمام نکرده‌ام،
خواهم خواند: شامل کتاب‌هایی برای خواندن در آینده انتخاب می‌کنم.

پس تا زمانی که کتابی را انتخاب نکرده‌ام، آن اثر هیچ ارتباطی با کتابخانه من نخواهد داشت ولی با توجه و انتخاب هر کتاب، یکی از سه حالت بالا را برای کتاب و قرار دادن آن در کتابخانۀ شخصی باید انتخاب کنم.
قفسه «کتاب‌خانه من» به مرور زمان شبیه به بایگانی و آرشیوی از فعالیت‌های کتاب‌خوانی هر شخص خواهد شد بطوری که هر فرد می‌داند در هر سال چه آثار و چند کتاب را خوانده است.
با دیدن هر کتاب در صفحات سایت، یا آثاری که از طریق دوستان، گروه‌ها و انجمن‌ها و حتی پیشنهاد سایت معرفی می‌گردد و نظر کاربر را جلب می‌کند، می‌توان آن را برای قرارگرفتن در قفسۀ کتاب‌های آتی انتخاب کرد.
با این کار فراموش نخواهیم کرد که یک روز فلان کتاب را برای خواندن در نظر گرفته‌ایم.

برای ساختن کتابخانۀ شخصی، چگونه می‌توانم یک کتاب را به قفسه « کتاب‌خانۀ من» اضافه کنم؟
برای اضافه کردن یک کتاب به قفسه های کتابخانۀ خود (خوانده‌ام، در حال خواندن، خواهم خواند)، با جستجوی عنوان کتاب یا نام نویسندۀ در نوار جستجو (در قسمت بالای صفحه)، میتوانید کتاب مورد نظر خود را پیدا کنید. اگر اطلاعات نویسنده یا ناشر کتاب را داشته باشید نیز جستجو امکانپذیر است. در جستجوی پیشرفته بر حسب نام نویسنده یا ناشر جستجو کنید و کتاب مورد نظر را انتخاب نمایید.
پس از یافتن کتاب روی آن کلیک کرده و با رفتن به صفحۀ کتاب، زیر تصویر آن با کلید سبز رنگ یکی از حالت های مختلف را انتخاب می‌کنید: خوانده‌ام، در حال خواندن هستم و یا خواهم خواند!
سپس بلافاصله این کتاب به قفسه انتخابی شما اضافه خواهد شد. ضمنا در حالتی که «خوانده‌ام» را انتخاب کنید می‌توانید تاریخ شروع و اتمام خواندن اثر را مشخص نمایید تا آرشیو شود.
با انتخاب گزینۀ «در حال خواندن» برای یک کتاب علاوه بر ثبت تاریخ شروع به خواندن، این امکان وجود دارد که با توجه به تعداد صفحات هر کتاب، میزان و تعداد صفحات خوانده شده را در هر زمان به روز رسانی کنید تا مشخص گردد چند درصد از کتاب توسط شما خوانده شده و چقدر از آن باقی مانده است.
در این حال با رسیدن به آخرین صفحه، به شکل خودکار این کتاب از فهرست «در حال خواندن» به قفسۀ «خوانده‌ام» منتقل خواهد شد.

چگونه می‌توانم یک کتاب را از  قفسه « کتاب‌خانۀ من» حذف و یا اصلاح کنم؟
چنانچه به هر دلیلی یک کتاب را اشتباه انتخاب کردید می‌توانید با کلیک روی آن کتاب، در زیر آن کلید «نخوانده‌ام» را انتخاب کنید. در این حال کتاب از فهرست انتخابی شما (هر کدام از قفسه‌ها) حذف می‌گردد.
اگر هم مجددا می‌خواهید آن کتاب را به قفسه دیگری از کتابخانه خود منتقل کنید، با انتخاب دوبارۀ یکی از سه گزینۀ (خوانده‌ام، در حال خواندن هستم، خواهم خواند) بلافاصله این کتاب به قفسه انتخابی شما اضافه خواهد شد. ضمنا همانند توضیحات قبلی، در حالتی که «خوانده‌ام» یا «در حال خواندن» را انتخاب کنید می‌توانید تاریخ شروع و احیانا اتمام خواندن اثر را مشخص نمایید تا در قفسه‌های شما بایگانی شود.
ضمنا در صفحۀ کتابخانه من نیز می‌توان به شکل مستقیم کتابی را حذف و یا اصلاح نمود.