1. سایت کتاب خوون
  2. اولین مرورنویسان

امروزه، در نظر اهل فرهنگ و اندیشه، کاهش میزان کتاب­خوانی یکی از ملموس­ترین عوارض جامعۀ ماست. هر روز آمار جدید وگاه اغراق آمیزی دربارۀ بحران کتاب­خوانی و درصد رو به کاهش کتاب­خوان­ها می­شنویم. گاهی تاثیر شبکه های مجازی در پر کردن اوقات مردم و گاه قیمت کتاب عامل روی گرداندن از کتاب­خوانی معرفی می­شود. برخی نیز از محتوای کتاب­ها، ترجمه و تالیف­های ناپسند عموم و حتی سانسور آثار سخن می گویند اما تامل دربارۀ برخی سؤال­ها شاید نگاه ما را به خواندن و چالش اصلی آن تغییر دهد:

آیا به هر قیمتی و هر کتابی را باید خواند؟ آیا مشکل بسیاری از خوانندگان بالقوه این نیست که نمی­دانند چه کتابی بخوانند؟ آیا بهتر نیست، با معرفی درست کتاب ها اشتیاقی برای خواندن مطابق با خواست و نیاز شخصی در خوانندگان ایجاد کنیم؟

شاید نبودن و یا کم بودن راهنماهایی مؤثر دربارۀ کتاب­ها یکی از عوامل گم شدن خوانندگان در میان انبوه کتاب­هایی است که در کتابخانه­ها و فروشگاه­ها می­بینند؛ و همین سردرگمی آن­ها را به انتخابی کور و در نتیجه به دل زدگی از کتابخوانی می­کشاند. آیا اگر کسانی باشند که با دیدگاه درست و حرفه ای کتابی را به ما معرفی کنند و ما به انتخاب آنان اطمینان داشته باشیم، علاقمندی ما به مطالعه بیشتر نمی شود.

به هر حال این سوالات میتواند ما را به مسیری در مطالعۀ درست و انتخاب بهتر آثار رهنمون سازد.

اکنون شبکه اجتماعی کتاب­خوون با این پیش فرض قصد دارد قدمی در راه ترویج «مرورنویسی» به روش درست بردارد و با تشویق افراد در نوشتن نظرات و مرورهای خود در مورد کتاب­های مختلف، شبکه اجتماعی کتاب­خوون را به محلی برای تکیۀ افراد به مرورنویسان در «انتخاب کتاب بعدی» تبدیل سازد.

فراموش نکنیم که مرور نویسی یک فن دقیق و هنری ظریف است که نیازمند آموزش و تمرین است ولی قصد نداریم با ایجاد نگرانی، از حضور علاقمندان در نوشتن نظرات­شان در مورد کتابها ممانعت به عمل آوریم. پس در مورد کتابهایی که خوانده­اید نظر بدهید و از نظرات دیگران استفاده ببرید. در آن صورت و با حضور فعال همگان است که به شبکه­ای پُربار از کتابها و نظرات و کاربران خواهیم رسید که تکیه­گاه تمامی اهلِ کتاب در انتخاب اثر بعدی­شان خواهد شد.

***

اکنون در میان کسانی که ضمن دیدن آموزش اولیه، از هنر و توانایی خود در خوب خواندنِ کتاب و خوب نوشتنِ مرور استفاده کرده و در کتاب­خوون فعال هستند نفراتی با عنوان «مرورنویس» نقش تازه­ای گرفته­اند و به مرور می­توانند به عنوان نفراتی قابل اعتماد و تکیه در نظر نویسی، راهنمای دیگران در انتخاب کتاب باشند.

شما نیز اگر علاقمند به فعالیت به عنوان مرورنویس هستید به زودی منتظر دورۀ جدید آشنایی با مرورنویسی باشید که توسط شبکه اجتماعی کتاب­خوون برگزار میگردد.

منتظر حضور فعال و بیان نظرات شما هستیم.

ارادتنمند: دوستان شما در کتابخوون

***

یاسمن همتی

مائده بشارت

رضوان حسین‌خانی

سوسن آریا

فریده هاشمی

سارا مسعودی‌نژاد

سحر پاچنگی

بنفشه غیوریان

فاطمه محمدی

غزاله بادپا

فاطمه پوروکیلی

مهسا فروهر

مهشاد نظریان

نرگس نظری

سمانه ابراهیمی

ستاره جعفری

ثمانه حسینی نعیمی

شقایق قلی‌زاده

زهرا گرمانی‌نژاد

 

این دوستان با عنوان «مرورنویس» که در کنار نام ایشان در صفحه­شان نوشته شده فعالیت می­کنند و مرجعی خوب و قابل اتکا برای آشنایی دیگران با آثار مختلف هستند.

از توانایی و هنر ایشان استفاده کنید و دنبال کنندۀ نظرات شان باشید که مشاورانی خوب در معرفی کتاب برای شما خواهند بود.

 

موفق باشید.

مائده بشارت

رضوان حسین خانی

یاسمن همتی

رضوان حسین خانی

سحر پاچنگی

سوسن آریا

یاسمن همتی

بنفشه غیوریان

مهشاد نظریان

الهام اصغرنیا

فریده هاشمی

مائده بشارت

سوسن آریا

یاسمن همتی

مائده بشارت

رضوان حسین خانی

فریده هاشمی

سارا مسعودی نژاد

فریده هاشمی

سوسن آریا

سارا مسعودی نژاد

سمانه ابراهیمی

ثمانه حسینی نعیمی

سمانه ابراهیمی

سارا مسعودی نژاد

ثمانه حسینی نعیمی

ثمانه حسینی نعیمی

غزاله بادپا

نرگس نظری